Solution Manual for Introduction to Management Science 6th Edition By Frederick Hillier A+

$35.00
Solution Manual for Introduction to Management Science 6th Edition By Frederick Hillier A+

Solution Manual for Introduction to Management Science 6th Edition By Frederick Hillier A+

$35.00
Solution Manual for Introduction to Management Science 6th Edition By Frederick Hillier A+

Chapter 1
Introduction
Solution to Solved Problems

1.S1 Make or Buy

Power Notebooks, Inc. plans to manufacture a new line of notebook computers. Management is trying to decide whether to purchase the LCD screens for the computers from an outside supplier or to manufacture the screens in-house. The screens cost $100 each from the outside supplier. To set up the assembly process required to produce the screens in-house would cost $100,000. The company could then produce each screen for $75. The number of notebooks that eventually will be produced (Q) is unknown at this point.

a. Set up a spreadsheet that will display the total cost of both options for any value of Q. Use trial-and-error with the spreadsheet to determine the range of production volumes for which each alternative is best.

If Power Notebooks purchases the screens, the fixed cost is $0 and the unit cost is $100. These data are entered into B2:B3.

If Power Notebooks manufactures the screens, the fixed cost is $100,000 and the unit cost is $75. These data are entered into D2:D3.

The number of LCD screens needed (Q) is unknown. Cell C6 will be used for this quantity.

In general, Total Cost = Fixed Cost + (Unit Cost)(LCD Screens Needed). This formula is entered into B4 and D4.

Trial and error with the spreadsheet shows that purchasing is cheaper if Q < 4000, manufacturing is cheaper if Q > 4000, and the costs are identical when Q = 4000.

The spreadsheet is shown below.

+
-
Only 0 units of this product remain

You might also be interested in